Pojištění odpovědnosti a nemovitosti v praxi. Proč a jak?

3.2.2016
Pojištění občanské odpovědnosti, odpovědnosti z držby nemovitosti, pojištění nemovitosti a domácnosti. 
K čemu to všechno je, jak se v tom vyznat, kolik mě to může stát a hlavně, potřebuju to i já?

Příklad pro tento článek - vyhoření
Dnes si vše vysvětlíme na konkrétním případu, který se může stát každé rodině či jednotlivci. Náš byt či dům vyhoří. Z jakého pojištění a co bude plněno?

Občanská odpovědnost vs držba nemovitosti

Dříve existovala jen občanská odpovědnost. Nicméně při narůstajících škodách zapříčiněných nemovitostmi došlo k rozdělení těchto odpovědností. V současné době proto pojišťovny tyto odpovědnosti nabízejí zvlášť.

Odpovědnost z držby nemovitosti

Toto pojištění je namístě jak u majitele bytu, tak i u majitele rodinného domu, popř. rekreační chaty. Každá stavba může způsobit cizí osobě nějakou škodu (újmu). Většinou se pojišťovny setkávají s tím, že v bytě např. prasknou vodovodní trubky ve zdi a dojde k vytopení souseda. U rodinných domů může nastat opadnutí omítky, spadnutí tašky ze střechy nebo spadnutí stromu při zanedbané údržbě na cizí majetek. Uvedené příklady jsou kryty právě z odpovědnosti z držby nemovitosti.

Jak je to v praxi na našem příkladu?

Jsem vlastníkem nemovitosti a vyhořím. Pravděpodobně selhala varná konvice, která se vznítila. Příčinu požáru určí vždy hasiči a následně ji z pojišťovny může posoudit likvidátor. Pokud v bytě vznikne požár od elektroinstalace, tak se jedná o odpovědnost z držby nemovitosti. Poškození jiných bytů půjde tedy z tohoto připojištění.

Občanská odpovědnost

Občanská odpovědnost je ale něco jiného. Je namístě pro každého člena rodiny. Z občanské odpovědnosti je hrazena jakákoli škoda třetí osobě. Nejen v bytě, domě, ale také na ulici, na lyžařském svahu, v obchodě či na návštěvě. V obchodě rozbiji já nebo mé děti skleněnou vázu. Na návštěvě při oblékání kabátu shodím z botníku mobil kamarádky. Na svahu srazím lyžaře a jsem mu povinna uhradit ušlý zisk, léčbu a případně trvalé následky.
Pojištění odpovědnosti se vztahuje na všechny osoby žijící ve společné domácnosti. Jedno pojištění se tak vztahuje na všechny členy rodiny.

Jak je to v praxi na našem příkladu?

Při odchodu do práce žena zapomněla vytáhnout žehličku na vlasy. Bohužel byt vyhoří. Došlo i k poškození bytů nad i pod bytem mým. V tomto případě se jedná o občanskou odpovědnost, protože žena svým neúmyslným konáním něco zanedbala a způsobila tak škodu třetím osobám.

Pojištění domácnosti a nemovitosti

Odpovědnost z držby nemovitosti a občanská, platí vždy pouze v případě způsobení škody třetím osobám. Pokud ale vyhořím, tak jsem samozřejmě poškodila i svůj byt. Na to je tu pojištění domácnosti a nemovitosti.

Pojištění domácnosti 

Pojištění domácnosti můžeme chápat takto: náš byt či domek převrátíme vzhůru nohama, a vše co „vypadne“ se vztahuje k domácnosti. Máme tedy na mysli, spotřebiče, postele, skříně ale i oblečení a boty.
Proto by částka pojištění měla být odpovídající tomu, abyste si v případě totální škody (vyhoření) tyto věci znova koupili. A že se nejedná o malé částky. Jen si představte koupit znovu nábytek, oblečení, elektroniku a jiné vybavení domácnosti. Často na to opravdu např. 300 tis. Kč nestačí. Přitom tato částka je nejčastěji na smlouvách sjednána.

Pojištění nemovitosti

A na co je mi např. v bytovém domě pojištění nemovitosti? Pokud dojde k tak ničivé škodě a vyhoří nám celý byt, tak okna, dveře, elektroinstalace, koupelna, kuchyňská linka atd. by nám po převrácení bytu nevypadly. K domácnosti se nevztahují. Na tyto věci se vztahuje právě pojištění nemovitosti. Proto je velmi důležité mít i pojištěnou svou nemovitost, nikoli jen domácnost.

A kolik mě to všechno bude stát?

Můžeme vycházet z příkladu naší klientky z Hranic, která nás přivedla k myšlence na detailní vysvětlení pojmů a k napsání tohoto článku. Paní „XY“ vlastní byt v Hranicích na Moravě o celkovém rozměru 60 m². Pro klidný spánek chtěla zajistit všechna výše vypsaná rizika ke své nemovitosti.

Kalkulace pojištění byla následující:
  Pojistná částka Spoluúčast Roční cena
Byt 1 000 000 Kč 1 000 Kč 669 Kč
Domácnost 500 000 Kč 1 000 Kč 627 Kč
Občanská odpovědnost 2 000 000 / 1 000 000 Kč 1 000 Kč 506 Kč
Odpovědnost z držby nemovitosti 2 000 000 / 1 000 000 Kč / 198 Kč
Roční cena po slevě   / 1 692 Kč

141 Kč měsíčně může i Vám zajistit klidné spaní, kdyby se cokoliv stalo nejen s Vašim, ale i cizím majetkem.

Chcete vědět více kde a jak je nejvýhodněji sjednat přímo Vám na míru?Zpět na novinky