Korporátní dluhopisy risk nebo zisk?

28.11.2017
Přemýšlíte, jak zhodnotit peníze? Stavební spoření nebo termínované vklady pro Vás nejsou zajímavé z hlediska zhodnocení? Máme pro Vás zajímavou alternativu jak investovat finanční prostředky na podobný časový horizont (5 - 6 let) a získat tak zajímavé zhodnocení.

Snimek-obrazovky-2017-11-28-v 18-28-27.pngTou alternativou jsou dluhopisy. Jak vlastně fungují a jak se mezi nimi vyznat? 

Nákupem dluhopisů “půjčujete své finanční prostředky” společnosti, která se zavazuje, že Vám za stanovenou dobu dlužnou částku vrátí včetně výnosů, které jsou přislíbeny při podpisu smlouvy. Předem stanovený výnos proto dělá dluhopisy atraktivnější než investování do akcií. Korporátní dluhopisy jsou také svým zhodnocením zajímavější než státní dluhopisy ale - na druhou stranu nutno říci, že i o to riskantnější.

Pokud se rozhodnete investovat své finanční prostředky nebo úspory do korporátních dluhopisu, vždy by Vás mělo zajímat tzv. kreditní riziko, které sledují ratingové společnosti. Rozdělují dluhopisy do dvou skupin. Tzv. áčkové a béčkové ratingy nám mají napovědět, zda emitent dodrží své závazky a bude schopen vrátit naše půjčené peníze. Zatímco AAA nepředstavuje téměř žádné úvěrové riziko, při ratingu B dlužník čelí nepříznivým podmínkám a je obtížné předpovídat budoucí vývoj.

Při výběru by nám mohl pomoci i důvod vydaných dluhopisů. Bezpečnější jsou vždy dluhopisy, které slouží k rozšíření výroby či prostor již úspěšně fungující společnosti. Naopak riskantnější investice může být pokud jsou korporátní dluhopisy vydány z důvodu, že  se společnosti nedaří a dochází k úpadku společnosti. K eliminaci rizika také poslouží typy dluhopisu, které jsou zajištěny majetkem.

Měli byste zájem dozvědět se více? Rádi se s Vámi na toto téma potkáme!Zpět na novinky