Jak ceny padají 📉, příležitosti rostou 📈

13.10.2022
Od začátku roku 2022 doteď patří výkonnost trhů k nejhorším, jaké jsme kdy viděli. To je prostý fakt a letošní výsledky mohou být pro investory zklamáním. Je však důležité nechat emoce stranou a nedovolit jim odvést pozornost od našich dlouhodobých finančních cílů. Naopak. Podívejme se nejprve blíže na letošní výkonnost a pak na příležitosti, které tato situace investorům nabízí.Do 23. září 2022 byly výnosy akcií a dluhopisů špatné. Globální akcie poklesly o více než 22 % a americké státní dluhopisy o více jak 13 %.

Letos nejhorší výnosy v historii
Kromě záporných výnosů byla na trzích vysoká volatilita a inflace vzrostla na úroveň, která nebyla zaznamenána za posledních 40 let. Akcie, dluhopisy i standardní vyvážené portfolio 60/40 mají za sebou jeden z nejhorších výnosů (za prvních 9 měsíců v roce) od roku 1928.

Z dlouhodobého pohledu jsou akcie významně podhodnocené
A teď slibované důvody, které nás vedou k mírnému optimismu, a také příležitosti, které tato situace na trzích nabízí.

morningstar-1536x1024.pngAčkoliv ekonomické výhledy vypadají stále černě a ve zprávách se člověk nedozví nic pozitivního, trhy již absorbovaly tyto špatné vyhlídky do svých cen. Podle analytiků Morningstar se už teď akciový trh obchoduje hluboko v podhodnoceném teritoriu. Přestože v příštích měsících mohou přijít ještě citelné výkyvy, již nyní lze nakupovat akcie významně pod jejich férovou hodnotou, tedy se slevou. To je pro dlouhodobé investory skvělá příležitost dokoupit kvalitní investice za výhodné ceny.

Analytici Morningstar hodnotí individuální akcie na americkém trhu a určují jejich vnitřní hodnotu, neboli férovou cenu. Tu pak lze poměřit s tržní cenou dané akcie a zjistit, zda a jak je akcie na trhu v danou chvíli nadhodnocená nebo podhodnocená. Zatímco začátkem ledna byly akcie zhruba o 6 % nadhodnocené nad jejich férovými cenami, aktuálně jsou podle analytiků Morningstar zhruba o 20 % podhodnocené.

Jedinečná příležitost pro dlouhodobé investory
Ačkoliv nevíme, co svět a trhy v příštích měsících čeká, víme, že se naskytla jedinečná příležitost pro dlouhodobé investory nakoupit kvalitní investice za výhodné ceny. Pamatujte, že akcie nejsou jen cenné papíry, které se obchodují na burzách. Jsou to podíly ve firmách. Většinou v obřích stabilních firmách rozmístěných po celém světě, pro které pracují miliony lidí. A hlavním záměrem těchto společností bývá generovat zisk pro své majitele – tedy i pro investory. Šance stát se spolumajitelem těchto firem s takto výraznou slevou se často neopakuje.

Co doporučit těm, kteří investici zvažují? Pokud aktuálně držíte v hotovosti nebo na účtech část peněz, které by mohly dlouhodobě pracovat pro dosažení vašich cílů, nebo pokud si nejste jisti aktuálními výsledky vašich finančních a investičních produktů, kontaktujte nás. Pomůžeme Vám utříbit si myšlenky a rozhodnout se, zda můžete aktuální situaci na trzích využít ve svůj prospěch i vy.

Upozornění pro investory: Tento článek je výhradně informativní a nepředstavuje investiční poradenství ani investiční doporučení. Upozorňujeme, že informace zde uvedené nelze mechanicky použít k nákupu či prodeji investičních nástrojů či k jiným rozhodnutím souvisejícím s finančními produkty a finančními službami. Využije-li klient některou informaci ve smyslu výše uvedeném, činí tak výhradně na základě vlastního rozhodnutí a musí si být vědom toho, že Edward ani investiční zprostředkovatel v žádném případě neodpovídá za ztráty či škody vyplývající z takového rozhodnutí. Jednotlivé finanční produkty či služby, konkrétní investiční nástroje nebo strategie zde zmíněné nemusí být vhodné pro každého klienta. Klient by měl případné investiční rozhodnutí vždy konzultovat se svým finančním poradcem, který mu pomůže zohlednit jeho odborné znalosti a zkušenosti v oblasti investic, finanční zázemí a investiční cíle. S investicemi na kapitálovém trhu je vždy spojena celá řada rizik. Navzdory sebelepšímu plánování, zkušenostem vašeho finančního poradce a chytrým algoritmům Edwarda může nastat situace, kdy bude hodnota vaší investice nižší než hodnota vašeho vkladu. Výsledky za minulé období nejsou zárukou výsledků do budoucna.


Zdroj - partner EDWARDINVESTZpět na novinky