Co přinese nový zákon o spotřebitelském úvěru?

Poslaneckou sněmovnou i Senátem byl schválen návrh nového zákona o spotřebitelském úvěru. Jeho cílem je přísnější regulace pro poskytovatele všech typů úvěrů pro spotřebitele. Díky tomuto zákonu také klienti/dlužníci získají jasné vymezení svých práv. V oblasti hypotečních úvěrů se to projeví například větší možností pro předčasné splacení úvěru.

bydleni.jpgPři předčasném splacení hypotečního úvěru si tak poskytovatel bude smět účtovat pouze účelně vynaložené náklady, tedy cenu peněz, za které si banka půjčuje, a administrativní náklady. Klient ale bude mít navíc možnost každý rok měsíc před výročím uzavření smlouvy splatit zdarma až 25 procent hypotéky. Zcela zdarma bude také možné hypotéku předčasně splatit v těžkých životních situacích, jako je smrt, dlouhodobá nemoc či invalidita dlužníka.

Při prodeji nemovitosti bude možné jednorázově předčasně splatit hypotéku za náhradu nákladů ve výši jednoho procenta z předčasně splacené částky, maximálně však 50 tisíc korun. Toto      
ustanovení se bude ovšem týkat pouze smluv po uplynutí dvou let.


Možnost předčasného placení úvěru je na jedné straně jednoznačnou výhodou pro dlužníky, pro banky to ale bude znamenat zvýšené náklady. A je otázkou, jestli banky tyto zvýšené náklady nebudou přenášet do vyšších úrokových sazeb. Banky navíc budou muset podle nového zákona přísněji prověřovat schopnost zájemce řádně splácet úvěr ze svých příjmů. Od okamžiku, kdy zákon vejde v platnost (předpokládá se termín 1.listopadu 2016), se tak klienti budou muset v bankách připravit na přísnější posuzování příjmů. Některé varianty hypoték také z nabídek bank zmizí (například hypotéky bez prokazování příjmů).

Využijte proto ještě příležitost k relativně snadnému získání hypotéky za současných podmínek.

 
Zpět na novinky